Hrana i piće u Nemačkoj


Kuhinja

Kultura za stolom u Nemačkoj

U Nemačkoj je sasvim uobičajena stvar da podelite sto sa nekim u restoranu. Naravno, pre toga ljubazno pitajte da li je mesto slobodno. Ne zaboravite da za stolom kažete Mahlzeit ili Guten Appetit, da nazdravite u njihovo zdravlje tako što će te da kažete Prost, ili da im kažete Auf Wiedersehen pre nego što odete. Većina Nemaca ima običaj da obeduje u tradicionalnim restoranima koji služe obilne obroke koji se satoje od supe, glavnog jela, salate (zelena ili krompir salata) i piva.

Kultura piva

U Nemačkoj postoji mnogo različitih vrsta piva, a izračunato je da se u samoj zemlji nalazi čak 40% svetskih pivara. Pivo je svuda dostupno - u flašama, konzervama, u barovima, restoranima, hotelima, klubovima, McDonaldsu, ali najbolje je da se pije tamo gde se toči direktno iz bureta. U Bavarskoj se pivo najčešće služi u pivnicama koje se nalaze i u zatvorenom i na otvorenom prostoru, dok se u svim ostalim regionima načešće služu po pubovima (Wirtschaft). U tim pubovima obratite pažnju da ne sedate za okrugle stolove koji su rezervisani za stalne mušterije.

Nemačko pivo

Nemci su od davnina uživali u svom nacionalnom piću. Kod Weihenstephan-a u blizini Minhena se nalazi manastir u kome se pravi pivo od davne 768 godine. Većina nemačkih piva lager piva, a ukusi i jačina variraju od regiona do regiona i od pivare do pivare. U ostala piva se ubrajaju tamno Bock pivo i jako pivo (eng. Ale) Altbier iz Dizeldorfa. U Berlinu je preko leta popularana mešavina piva i soka od maline. Čaše za pivo iz kojih možete piti u severnoj Nemačkoj su manje od velikih krigli u kojima se pivo služi u Bavariji.

Nemačko vino

Od kada su stari Rimljani doneli grožđe u Nemaču, Nemci su postali nezasiti proizvođači i konzumatori vina. Većina Nemačkih vina se prave od grožđa gajenog pored reke Rajne i njenih pritoka Mosela, Majne, Nahe i Nekara. Najcenjenija vina se prave na zemljama Rajnland-Palatinata i Frankonije. Vina su striktno kategorizovana i kreću se od vrste Tafelwein, koje se pije svaki dan, do vrste Trockenbeerenauslese koje se pravi samo od specifične vrste grožđa i služi se u specijalnim prilikama.

Sekt i alkoholna pića

Nemci proizvode i konzumiraju velike količine penušavog vina poznatog kao sekt (od italijanske reč secco - suvo) i predstavlja veoma osvežavajuće piće. Ako vam se sekt više sviđa gorči, potražite ga sa rečju trocken. Pored raznih vrsta vina, u Nemačkoj se proizvodi i rakija koju Nemci piju uporedo sa pivom. Brendiji od finog grožđa su popularni, ali najpopularnije predstavljaju oni koji su napravljeni od trešnje - Kirschwasser i od malina - Himbeergeist.

Nemačke kobasice

Ako bi ih jeli u svakom mestu u Nemačkoj, nikada ne bi ste naišli na dve vrste kobasica koje su slične jedna drugoj. Svako zna šta su frankurter kobasice - miks dobrog svinjećeg mesa, masti iz slanine, začina i sve to blago zadimljeno. Ako želite da budu stvarno autentične, moraju biti napravljene u Frankfurtu. Franfurter kobasice se kao i Bockwurst kobasice skuvaju pre posluženja, dok se blede bratwurst kobasice prže u tiganju ili se peku na roštilju. Ostale poznatije kobasice su Thuringer Blutwurst (mešavina svinjetine i krvi) i Holsteiner Kochwurst (sadrže pola svinjetine i pola teletine). Postoje i mnoge varijacije salama i ostalih sušenih kobasica.

Nemački hleb

Beli hleb nije uobičajen u Nemačkoj, mada se ponekad za doručak služe zemiče koje su mu najsličnije. Najviše Nemačkih hlebova se pravi od integralnog brašna tako da su pored hranljivosti i veoma korisni za zdravlje. Najčešće pravljen hleb je Landbrot - siv i aromatičan hleb napravljen od raži i neprosejanog brašna. Najbolji hleb je Vollkornbrot, crni hleb koji sadrži i celo zrnevlje. On se prodaje već isečen. Pumpernickel je još kompaktniji hleb od prethodnog, dok beli Leinsamenbrot sadrži u sebi i laneno zrnevlje.

Popodnevna kafa

Za Nemce je kafa ono što je za Engleze čaj i popodnevna kafa predstavlja važan dnevni događaj. Nemačka kafa je jaka i pre se služi sa mlekom nego sa šlagom. Uz kafu se obično servira i neki od mnogobrojnih kolača koji se prave od raznog voća i različitih kremova. Kolači od đumbira (Lebkuchen) dolaze u najrazličitijim oblicima i veličinama, a za Božić se služi tradicionalni kolač - Stollen.

Svinjetina

Svinjetina se nalazi na najvišem mestu u Nemačkoj kuhinji i od nje se prave najrazličitije kobasice, šunke, dimljena mesa, a predstavlja i važan dodatak mnogim jelima. U Nemačkoj su poznati i restorani na kojima stoji i znak Alles vom Schwein i u kojima se jedu jela napravljena od svih delova svinje. Nemačku nemojte da napuštate ako ne probate njihove šnicle (schnitzel) i svinjske plećke Eisbein koje najbolje idu sa kiselim kupusom.

Krompir u Nemačkoj kuhinji

Krompir (der Kartoffel) je kasno stigao do Nemačke, a uvezao ga je Frederik Veliki u XVIII veku koji je svoje podanike prisiljavao da ga sade. Od tog vremena Nemci krompir konzumiraju u velikim količinama i u različitim oblicima. Od jela koje se prave od krompira sigurno treba probati Nemačku čorbu od krompira, salatu od krompira (Kartoffelsalat) u koju se stavlja crni luk i koja je odlična uz kobasice i sušeno meso.

Pečurke u Nemačkoj kuhinji

Za mnoge Nemce je omiljno mesto za šetnju šuma, ne zbog rekreacije, već zbog toga što tamo mogu da pronađu najrazličitije jestive pečurke. Kao prilog mesu su najbolji sosevi koji se prave od Pfifferlinge pečuraka, dok su u omletima najbolje Speisemorchel pečurke. Najbolje pečurke koje možete jesti bez bilo kakvih dodataka su Steinpilze.

Špargla

Špargla je povrće koje se najviše ceni u Nemačkoj kuhinji. Loklana špargla je mnogo veća i mesnatija od onih koje se gaje u ostatku Evrope. Restorani je služe od početka maja (kada joj je i sezona) sa jednostavnim prelivom od putera i tostom ili sa holander sosom. Malo lošijeg ukusa je konzervisana ili smrznuta špargla koja se služi uz neko jelo. Od špargle u Nemačkoj prave i delikatesne kremaste supe.

Kiseli kupus

Kiseli kupus je prvobitno bio poznat starim Rimjanima, a danas se u Nemačkoj smatra za jedno od najvažnijih jela. Način spremanja je isti kao i kod nas u Srbiji, s tim da Nemci ponekad u njega dodaju vino ili sirće. Danas ga retko ko pravi kod kuće, već ga radije kupuju gotovog u teglama ili u plastičnim kesama. U Nemačkoj se najčešće služi uz meso i kobasice.

Supa

Nemački kuvari spremaju veoma veliki broj različitih supa (Suppen), od kojih neke sa dodacima u vidu mesa ili kobasica predstavljaju samostalna jela. Neke od poznatih supa vode poreklo iz drugih zemalja, tako da Bohnensuppe vodi poreklo sa Balkana, a Gulaschsuppe iz Mađarske. Mnoge supe se prave od povrća, tako da postoje sa dodacima paradajza (paradajz čorba), sa graškom, a kao i mi, u supe stavljaju i knedle (Knödel).

Kolači i torte

Kolači i torte se najčešće služe uz popodnevnu kafu (Kaffeetrinken) i uglavnom su napravljeni od sastojaka kao što su med, razno voće i čokolada. Đumbirov kolač i Stollen predstavljaju ukusne kombinacije marcipana, testa, kandiranog voća i tajnih sastojaka i predstavljaju najpopularnije slatkiše za vreme Božićne sezone.

Nemačke knedle

Knedle (Knödel) imaju važno mesto u Nemačkom kulinarstvu i pojavljuju se u mnoštvu različitih jela - samostalno kao glavno jelo, u supi, uz meso ili kao dezert prelivene različitim sirupima. Prave se od brašna, griza, krompira, hleba (tada se one preobražavaju u ukusne Semmelknödel). Mnoštvo drugih sastojaka se mogu dodati njima, i tada sa dodatkom džigerice Leberknödel postaje pravi delikates.

Divljač

Nemačke velike šume predstavljaju dom za najraznovrsniju divljač. Restorana koji je služe ima dosta i u njima ćete najčešće moći da jedete ukunu srnetinu, jela napravljena od divlje svinje, fazana, zečeva, jarebica itd. Meso divljači (Reh) je veoma popularno, mada se ono češće uvozi nego što se dobija iz domaćeg lova. Zečetina u biberu (Hasenpfeffer) predstavlja jedno od najpopularnijih jela i sprema se u lovačkom sosu u koga se dodaje crveno vino.

Нема коментара:

Постави коментар